Limning för Industrin Del 2

16 - 17 oktober 2012, Linköping

Du får lära dig grunden om hur lim och tejp fungerar, hur de kan användas. Du får en grundläggande kunskap i varför det är så viktigt med förbehandling och också exempel på hur olika ytor kan förbehandlas före limning.  En del av kursen  ägnar vi åt praktiska uppgifter, Vi följer upp det praktiska avsnittet med provning och utvärdering av fogarna.

Innehåll i kurs

  • För- och nackdelar
  • Var används lim och tejp - vanliga applikationer
  • Vidhäftning
  • Olika lim- och tejptyper och deras egenskaper
  • Hur ska en fog se ut?
  • Hur ska en fog kravställas?
  • Förbehandling
  • Hantering, blandning, applicering och härdning
  • Kontroll
  • Diskussion kring egna case
  • Labbar
  • Provning och utvärdering

Denna kurs genomförs i samarbete med Exova.

Kurs intressant för

Ingenjörer och tekniker som vill ha grundläggande kunskap om limning i teorin och i praktiken.

Kursens mål

Att ge kursdeltagarna en grundläggande kunskap om hur lim och tejp kan användas, hur de ska kravställas och vilka för- och nackdelar man kan förvänta sig. Den teoretiska delen kompletteras med praktiska övningar och diskussioner om egna case för att verifiera kunskapen och tankesätten.

Kontaktinformation:

Homa Rad, 08 586 386 25
homa.rad@stf.se
STF Ingenjörsutbildning AB Box 1080, 101 39 Stockholm Besöksadress: Kungsbroplan 3A Telefon: 08-586 386 00 Fax: 08 - 23 55 00 E-post: info@stf.se   cookies