Du får lära dig hur man får ett antal olika organisatoriska enheter och människor med olika kompetenser att samverka för att uppnå ett definierat mål, genom att arbeta med visualisering och pulsmöten, skapa åtagande i projektgruppen samt lägga upp planerna så att resurserna räcker till och projektet kan styras på ett effektivt sätt.
Metoderna bygger på lean tänkandet med dragande planering, tvärfunktionellt arbete i team, parallell utveckling och eliminering av slöseri.
Innehåll i kurs
Att planera och organisera projekt i multiprojektorganisationer har tidigare varit praktiskt taget omöjligt på grund av avsaknaden av effektiva angreppssätt och metoder.
Att leda projekt handlar om att få ett antal olika organisatoriska enheter och människor med olika kompetenser att samverka för att uppnå ett definierat mål. En projektledares huvudsakliga uppgift är att skapa och upprätthålla en organisatorisk struktur och ett arbetsflöde som till så låg kostnad som möjligt och på så kort tid som möjligt uppnår målen.
Kursen fokuserar på att:
- Sätta mål för projektets förväntade effekter och resultat (intäkter i projektportföljen).
- Kalkylera projektet och definiera projektets tids- och kostnadsram (kostnader i projektportföljen).
- Skapa en plan för parallellt arbete, dela upp arbetet på tvärfunktionella team och identifiera överlämningspunkter (pull events).
- Organisera projektets ledning, beslutsprocess, upphandling och teamarbete för att passa in i den omgivande multiprojektmiljön.
Under kursen kommer du att arbeta aktivt med egna projekt och lägga upp planer och organisation för dessa.
Under de tre dagarna går vi bl a igenom:
- Projekt som arbetsform
- Introduktion till ledning och lean produktutveckling
- Projektportföljen
- Kundbehovsstyrd målbild
- Kalkyl
- Parallellt arbete
- Teamavgränsning
- Underlag för dragande planering
- Periodiserad budgetplan
- Projektbudget
- Projektorganisation med puls
- Informationsplan
- Riskplan, riskstyrning
- Aktivitetsplan
Tider:
- Dag 1: 09:30 - 17:30, kursmiddag 18:00
- Dag 2: 08:30 - 16:30
- Dag 3: 08:30 - 16:00
Kurs intressant för
Projektledare som ska planera och organisera projekt oavsett storlek. Kursen passar både för kontraktsdrivna och marknadsdriva projekt.
Föreläsare
- Ulla Sebestyén, Parmatur HB